Abbe avgår?
Antar UCS fick veta först av alla, men är lite osäker om några detaljer: *Kommer UCS tillbaks till hockeyn mera, utöver JK dagen? *Sen står det
"Abbe Törsleff kommer således arbeta genom Säkerhetsbolaget och ha sin anställning där." Hur ställer sig gruppen till detta?
http://www2.difhockey.se/forum/viewtopi ... start=6045Djurgården Hockey är klar med processen kring hur vi framöver ska jobba med säkerhets- och supporterfrågor.
Den första frågan som genomsyrat de senaste åren har varit bristen på kommunikation och information gällande dessa frågor. Detta har bl a föranlett att spekulationer och påståenden blivit obesvarade vilket inneburit en rad missförstånd. Vi kommer ändra rutinerna så till vida att vår publik- och evenemangsansvarig, Jesper Björck, som redan kommunicerar en hel del med supportrar, från och med nu även kommer att ansvara för säkerhetsfrågor. På så sätt tror vi att oklarheter och irritationer får rättmätiga svar inom ett rimligt tidsperspektiv.
Som nämnts tidigare har vi gjort en översyn över hur Djurgården Fotboll arbetar med dessa frågor. Mats Jonsson har förmedlat en tydlig bild av hur bra, renodlad och framgångsrik relationen är mellan Djurgården Fotboll i egenskap som arrangör och Säkerhetsbolaget som leverantör. Vi har också förhört oss om hur det fortlöpande samarbetet fungerar mellan Djurgården Fotboll och Säkerhetsbolaget där samtliga aktörer har konstaterat att det team som bildats har tydliga avgränsningar gällande roller och ansvarsfördelningen. Detta har lett till en tydlig organisation i förhållande beställare-leverantör vilket sammantaget borgat för en bra helhet.
Djurgården Hockey har en organisationsuppbyggnad i dessa frågor som kan uppfattas som en sammanblandning mellan oss i egenskap som arrangör och säkerhetsbolaget som leverantör. Trots tydliga interna rutiner och uppföljningar har förfarandet inte alla gånger varit begripliga för utomstående vilket skapat en otydlighet och ifrågasättande. Vi har även ställt Djurgården Fotbolls organisation i relation till Djurgården Hockeys vilket i sammanhanget är relevant då resurserna både ekonomiskt och personellt skiljer sig. Vi har funnit att Mats Jonsson och Jesper Björck till delar har snarlika arbetsuppgifter i sina evenemangstjänster.
Mats Jonsson och Abbe Törsleff har lovordat upplägget med Djurgården Fotboll och förordar ett snarlikt upplägg med Djurgården Hockey för att renodla ansvars- och sakfrågor. Mot bakgrund av översynen och Djurgården Hockeys förutsättningar ser vi det som naturligt att Jesper Björck i sin nuvarande roll axlar säkerhetsansvaret. Abbe Törsleff kommer således arbeta genom Säkerhetsbolaget och ha sin anställning där.
Då dessa frågor diskuteras sedan en tid tillbaka har Abbe Törsleff, Jesper Björck och jag redan påbörjat arbetet med hur arrangörs- och leverantörsrutinerna ska fungera ur ett hockeyperspektiv. Vidare så har Mats Jonsson tillfrågats, och även tackat ja, till att under en tid bistå Jesper Björck med sin kompetens och erfarenhet i dessa frågor vilket vi är tacksamma för. Vi ser det som en framgångsfaktor att harmonisera Djurgården Hockeys och Djurgården Fotbolls arbetsupplägg gällande publikservice då många av våra supportrar besöker våra olika arrangemang. Ambitionen är att man inte ska uppleva några faktiska skillnader oavsett man går på fotboll eller hockey.
Denna nyordning träder i kraft per omgående vilket innebär att Jesper Björck övertar säkerhetsansvaret och Abbe Törsleff slutar sin anställning i Djurgården Hockey. Det är vår förhoppning att den arrangörs- och leverantörsrelation som finns i Djurgården Fotboll och fungerar väl även ska bli verklighet i Djurgården Hockey.
Vänligen
Jenny