Snart lottas Europa League-kvalet – här är motståndarna DIF kan få

Den 20 juni lottas den andra kvalomgången till Europa League. DIF går efter cupsegern in i den andra omgången som spelas 26/7 och 2/8. Vi kan lottas mot ett annat lag som går direkt in i omgång 2 – men vi kan också lottas mot vinnaren av en match i omgång 1.

Nedan listar vi de lag som vi kan få möta. Först de som går direkt in i den andra omgången, och längre ned de som är seedade/favoriter att gå vidare från omgång 1 och bli seedade i omgång 2. DIF är oseedade i lottningen.

Här kan du själv klicka runt bland de olika resmålen på vår Europakarta:

Här är seedade lagen som är klara för omgång 2:

Sevilla (Spanien)
Stad: Sevilla.
Arena (kapacitet): Estadio Ramón Sánchez Pizjuan (42 714).

Besiktas (Turkiet)
Stad: Istanbul.
Arena (kapacitet): Vodafone Park (41 903).

Sparta Prag (Tjeckien)
Stad: Prag.
Arena (kapacitet): Generali Arena (20 854)

Steaua Bukarest (Rumänien)
Stad: Bukarest.
Arena (kapacitet): Arena Națională (55 634)

Racing Genk (Belgien)
Stad: Genk
Arena (kapacitet): Luminus Arena (21 500)

AZ Alkmaar (Nederländerna)
Stad: Alkmaar.
Arena (kapacitet): AFAS Stadio (17 023).

RB Leipzig (Tyskland)
Stad: Leipzig.
Arena (kapacitet): RB Arena (44 345).

Burnley FC (England)
Stad: Burnley.
Arena (kapacitet): Turf Moor (21 401).

Atalanta (Italien)
Stad: Reggio Emilia.
Arena (kapacitet): Mapei Stadium (23 717).

Atalanta är egentligen från Bergamo men spelar inte Europamatcherna där.

Bordeaux (Frankrike)
Stad: Bordeaux.
Arena (kapacitet): Matmut Atlantique (42 115).

FC Ufa (Ryssland)
Stad: Ufa.
Arena (kapacitet): Neftyanik Stadium (15 234).

Rio Ave (Portugal)
Stad: Vila do Conde.
Arena (kapacitet): Estádio do Rio Ave (12 815).

Asteras Tripolis (Grekland)
Stad: Tripoli.
Arena (kapacitet): Theodoros Kolokotronis Stadium (7 616).

FC Mariupol (Ukraina)
Stad: Mariupol.
Arena (kapacitet): Volodymyr Boiko Stadium (12 680).

Hajduk Split (Kroatien)
Stad: Split
Arena (kapacitet): Stadion Poljud (34 198).

LASK Linz (Österrike)
Stad: Linz.
Arena (kapacitet): Linzer Stadion (21 328).

FC Admira Wacker (Österrike)
Stad: Mödling.
Arena (kapacitet): BSFZ-Arena (10 600).

FC Sankt Gallen (Schweiz)
Stad: Sankt Gallen.
Arena (kapacitet): Kybunpark (19 694).

Vitesse Arnhem (Nederländerna)
Stad: Arnhem.
Arena (kapacitet): GelreDome (21 248).

FC Nordsjaelland (Danmark)
Stad: Farum.
Arena (kapacitet): Right To Dream-Park (10 100).

Atromitos FC (Grekland)
Stad: Aten.
Arena (kapacitet): Peristeri Stadium (10 425).

Lagen som går in i omgång 1: (favoriter/seedade)

FC Köpenhamn (Danmark)
Stad: Köpenhamn
Arena (kapacitet): Telia Parken (38 065).

NK Maribor (Slovenien)
Stad: Maribor.
Arena (kapacitet): Ljudski vrt (12 702).

Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Stad: Tel-Aviv.
Arena (kapacitet): Netanya Stadium (13 610).

Partizan Belgrad (Serbien)
Stad: Belgrad.
Arena (kapacitet): Stadion Partizana (32 710).

Molde FK (Norge)
Stad: Molde.
Arena (kapacitet): Aker Stadion (11 167).

Apollon Limassol (Cypern)
Stad: Limassol.
Arena (kapacitet): Tsirion Stadium (13 331).

FK Dinamo Minsk (Vitryssland)
Stad: Minsk.
Arena (kapacitet): Stadyen Traktar (17 586).

Lech Poznań (Polen)
Stad: Poznań.
Arena (kapacitet): Stadion Miejski (41 609).

Zalgiris Vilnius (Litauen)
Stad: Vilnius.
Arena (kapacitet): LFF Stadium (5 067).

FH Hafnarfjördur (Island)
Stad: Hafnarfjördur.
Arena (kapacitet): Kaplakriki (6 500).

Dundalk FC (Irland)
Stad: Dundalk.
Arena (kapacitet): Oriel Park (4 500).

Gabala FK (Azerbajdzjan)
Stad: Qabala.
Arena (kapacitet): Gabala City Stadium (2 000).

NK Osijek (Kroatien)
Stad: Osijek.
Arena (kapacitet): Stadion Gradski vrt (18 856).

FK Vardar Skopje (Makedonien)
Stad: Skopje.
Arena (kapacitet): Philip II Arena (33 460).

AS Trencín (Slovakien)
Stad: Trencín.
Arena (kapacitet): Štadión na Sihoti (4 300).

SK Slovan Bratislava (Slovakien)
Stad: Bratislava.
Arena (kapacitet): Tehelne Pole (30 087).